RunCzech se po třech letech vrátil konečně do Prahy. Sportisimo 1/2Maratonu se zúčastnilo kolem 9000 běžců, mezi nimi také elitní světoví atleti. Čtyři Keňané přiběhli do cíle pod jednu hodinu. Pražský půlmaraton ovládl Keneth Kiprop Renju v čase 59:28. Na druhém místě skončil Philemon Kiplimo Kimaiyo a třetí byl Mathew Kipkorir Kimeli. Nerychlejší ženou letošního ročníku se stala Nesphine Jepteling časem 1:06:57. Nejlepším českým běžcem byl Jiří Homoláč, který půlmaraton zvládl za 1:04:36, nejrychlejší Češkou se stala Hana Homolková (1:20:31).
„Závod se mi moc líbil, hodně jsem si to užil. I když byla příliš velká zima, bylo to dobré. Kritičtější moment jsem měl v půlce půlmaratonu. I když jsem na sebe necítil tlak, chtěl jsem vyhrát,“ tvrdil v cíli Renju. „Počasí mě zaskočilo, nečekala jsem, že bude taková zima. Nejhorší byl protivítr, který způsobil, že to v některých momentech bylo opravdu těžké. Chtěla jsem překonat svůj osobní rekord, ale jsem ráda, že jsem předvedla takový čas. Je to dobrý start do sezony, příště bych své maximum mohla dosáhnout,“ tvrdila Jepteling.
Po třech letech, kdy nebylo možné hromadné závody uspořádat kvůli pandemii, se vrátily do pražských ulic tisíce běžců. Opět se startovalo za zvuku symfonické skladby Vltavy, jako první vyběhli vytrvalostní profesionálové. Už na pátém kilometru se vytvořila skupinka elitních běžců, hned osm Keňanů mělo stejný čas. Na desátém kilometru už byla na čele pouze čtyřčlenná skupinka, Keneth Kiprop Renju, Philemon Kiplimo Kimaiyo, Bernard Kimeli a Mathew Kipkorir Kimeli. Všichni měli čas 27:52.
Stejná čtveřice běžců vedla i na patnáctém kilometru. Před cílem se urval Renju a Kimaiyo, po překonání Mánesova mostu se odpoutal prvně zmiňovaný, který pak jako první doběhl do cíle. „Závod byl hodně větrný, od šestého kilometru to dělalo problémy, protože foukal protivítr. Musel jsem se do toho opřít už od sedmého kilometru. Příští rok bych tu chtěl běhat znovu, protože tahle trať je rychlá. Může zde padnout světový rekord. I přes to, jaké tu panovaly podmínky, tak se běželo rychle,“ dodal v cíli Renju.
Také jeho krajan potvrdil, že chladnější počasí bylo opravdu náročné. „Bylo to mnohem těžší, než jsem čekal. Trochu mě to zaskočilo. Bylo příliš chladno a vadil mi silnější vítr. Byl to velmi těžký závod,“ tvrdil Kimaiyo.
U žen se od 10. kilometru odpoutaly od zbytku favoritky Nesphine Jepleting a Chepet Irine Cheptai, na čele byly také na patnáctém kilometru a vytvořily si náskok minutu a půl na ostatní. V cíli se nakonec z triumfu radovala Jepleting. „Dokázala bych běžet rychleji, jenže bylo moc chladno a větrno. V průběhu závodu jsem pochybovala, že bych mohla vyhrát. Ale pomohla mi mentální síla, moje hlava. Ve skupině jsme běžely až do dvanáctého kilometru, pak jsme zrychlily, jak jsme chtěly,“ tvrdila nejrychlejší žena Nesphine Jepteling.
Homoláč: Věřil jsem si, počasí nevyšlo
Na startu Sportisimo 1/2Maratonu Praha kolem nuly stupňů, po ránu ještě k tomu mírně sněžilo. „Řekl bych, že počasí závod dost ovlivnilo, problémem byl zejména vítr, který byl místy velmi silný, takže to někde nešlo běžet moc rychle. Proto byl ten čas o něco horší, než jsem si představoval. Ale tak to je,“ tvrdil v cíli Homoláč, který chtěl půlmaraton zvládnout za 63 minut. „Možná i za 62 minut, to je ale teď těžké říct. Jsem spokojený, že jsem obhájil nejlepší české umístění.“
Jeden z nejlepších českých vytrvalců, který nedávno trénoval v Keni, skončil v celkovém pořadí na 16. místě. „Nejhorší byl začátek po větru, tam jsme běželi velmi dobré tempo na těch 62 minut. Na 6,2 kilometrech se točilo zpátky a tam jsme zpomalili už k nějakým třem minutám. Pak jsme to hodně ztratili cestou do Libně a zpátky už jsem to nedohnal,“ dodal Homoláč. Podmínky byly náročné také pro Hanu Homolkovou, která skončila v celkovém pořadí devátá. „Soustředila jsem se hlavně na ten výkon, čas jsem tolik neřešila. Já tyhle podmínky moc neobdivuji, mám raději spíše teplo.“
Yeremchuk běžela za Ukrajinu
Svůj osobní rekord si zlepšila Sofia Yaremchuk, která je původem z Ukrajiny, ale už rok závodí za Itálii. Do cíle v Praze doběhla jako pátá v čase pod 1 hodinu a 10 minut. „Běžela jsem za Ukrajinu a za všechny lidi a muže, kteří na Ukrajině bojují. Chci všem vzkázat, že Ukrajina válku nechce, celý svět válku nechce, všichni chceme mír,“ dodala Yaremchuk, která předvedla čas 1:09:09. „Jsem šťastná, protože mám svůj nový rekord a do cíle jsem doběhla s ukrajinskou vlajkou.“
Sportisimo 1/2Maraton zároveň odstartoval unikátní sérii SuperHalfs propojující pět nejprestižnějších evropských půlmaratonů. Projekt, za kterým stojí pořadatel vytrvalostních běhů RunCzech, zahrnuje kromě Prahy také závody v Lisabonu, Kodani, Cardiffu a Valencii. „Na začátku jsem byl trochu nervózní, protože jsme pořádali takto hromadný závod v Praze po třech letech. Ale závod mi odpověděl – Česko opravdu žije a má zájem o běhání. Do ulic se vrátily tisíce běžců, vše proběhlo bez problémů. Je to pro nás restart, který dá Praze a našemu týmu novou energii. Těšíme se na květnový maraton,“ prohlásil Carlo Capalbo, ředitel organizačního výboru RunCzech.
Foto: RunCzech