RunCzech mění svět maratonských závodů. Naplno rozbíhá revoluční projekt Battle of the Teams, který z tradičně individuální disciplíny dělá také sport týmový. K výsledku v něm může přispět úplně každý. „Žádný běžec už v tom odteď nemusí být sám. Celkový výsledek týmu může ovlivnit jak hvězdný atlet, tak i běžecký nadšenec. Dramatický souboj skončí až ve chvíli, kdy cílovou pásku protne poslední závodník,“ říká Carlo Capalbo, ředitel RunCzech. Battle of the Teams je součástí Volkswagen Maratonu Praha 2022, který odstartuje 8. května na Staroměstském náměstí. „Do bitvy šesti týmů se tak může zapojit všech jedenáct tisíc účastníků maratonu. A každý může přispět k výsledku svého týmu,“ nastínil Capalbo.
Loňskou premiéru Battle of the Teams zkomplikoval covid, letos už se týmové klání otevře všem běžcům (All Runners), kteří o něj projeví zájem. Pořadatelé nejprve spravedlivě rozdělí elitní runnery z celého světa do šesti týmů. V každém z nich budou za své výkony bodově ohodnoceni čtyři profesionálové (každý tým má také dva náhradníky pro případ, že by někdo nepřijel nebo se zranil) a k nim se poté přidá průměr dosažených časů všech ostatních běžců daného týmu. Pokud navíc profesionál zaběhne osobní rekord, získá pro svůj tým extra tříprocentní bodový bonus.
Jak se do Battle of the Teams přihlásit? Každý ze závodníků bude vyzván, aby si během registračního procesu nebo na svém vytvořeném profilu vybral svůj tým. Ať už na základě sympatií ke konkrétním profesionálům, kapitánům týmu nebo dle charitativního projektu, které jednotlivé týmy podporují. Každý tým poběží v barvě svého titulárního partnera. Těmi jsou pro letošní rok Volkswagen, Mattoni, ČEZ, adidas Runners, Generali Česká pojišťovna a Birell.
„Kromě běžců chceme tímto atraktivním týmovým pojetím přilákat nové fanoušky, do děje také plánujeme více vtáhnout televizní diváky. Při Battle of the Teams totiž o šampionech nebude rozhodnuto až do úplného konce,” vysvětluje Carlo Capalbo. Pořadatelé zatím potvrdili jména těchto neběžících kapitánů: olympijského šampiona ve vodním slalomu Jiřího Prskavce, tenistku Barboru Strýcovou, atletku Zuzanu Hejnovou, fotbalovou brankářku klubu Paris St. Germain Barboru Votíkovou či paralympijského vítěze v cyklistice Jiřího Ježka, jehož tým Birell loni vyhrál.
Vítězný tým obdrží finanční odměnu 30 000 USD, která bude rozdělena rovným dílem mezi profesionální sportovce (ne podle individuálního výkonu). Standardní finanční odměna pro profesionální běžce v individuálních kategoriích je následující: 12 500 USD pro celkového vítěze, 15 000 Kč pro nejlepšího Čecha, 100 000 USD za překonání světového rekordu, plus další bonusy, které se vztahují k překonání jednotlivých časů.
Motivováni však nebudou pouze profesionálové. Každý závodník má v Battle of the Teams možnost zapojit se do běžeckých komunit partnerů a využívat všech jejich benefitů. Někteří partneři nabídnou zážitky formou volných rodinných vstupů do aquaparku nebo na různé kulturní akce, dále jsou ve hře i věcné ceny pro nemálo šťastlivců, kteří budou moci získat nejnovější běžeckou obuv, nebo pitný režim na celý rok, ale také společné sportovní aktivity s kapitány týmů.