Víte, že pravidelné sportování dokáže pozitivně působit na naši psychiku? Přečtěte si, proč tomu tak je a čím zdravý pohyb doplnit.
Proč sportovat?
Že fyzická aktivita pozitivně působí na naše zdraví, je poměrně dobře známo. Řeč je přitom nejen o fyzické stránce, ale i o té psychické. Díky pravidelnému sportu můžete snížit svoji tělesnou váhu, cítit se fit a posílit své svaly. Zároveň se zlepšuje vaše kondice a cítíte se po všech stránkách lépe.
Kromě toho má však sport nevídané účinky také na naši psychiku. Mnohdy si právě při pohybu skvěle vyčistíme hlavu od všemožných starostí, přijdeme na jiné myšlenky a náš mozek si odpočine. Není proto divu, že se nám poté zpravidla lépe přemýšlí a dokážeme se soustředit na každodenní pracovní úkoly nebo třeba studium.
Současná doba je náročná pro všechny
V posledních letech naše psychika poměrně utrpěla. Nejprve jsme byli vystaveni koronavirové pandemii, poté naše myšlenky přepadla válka. Když se k tomu přidají ještě starosti všedních dní, není divu, že poměrně vzrostla potřeba nejrůznějších terapií.
Vždy je samozřejmě lepší nejprve na své psychice pracovat pomocí přírodních prostředků. To znamená zaměřit se na kvalitní stravu, činnosti, které nás baví a v neposlední řadě také na pravidelný a zdravý pohyb. Právě ten totiž na naše tělo dokáže působit jako takové přírodní antidepresivum a našim myšlenkám dokáže skvěle ulevit.
Proč sport funguje jako nejúčinnější antidepresivum
Pokud v našem těle dojde ke svalové zátěži, začne se do něj automaticky vyplavovat hormon štěstí endorfin. Při fyzické aktivitě zaniká v mysli prostor pro negativní myšlenky. Náš mozek se totiž automaticky začne soustředit na výkon. Vyšší výkony s sebou poté neodmyslitelně přináší zvyšování našeho sebevědomí.
Je rovněž známým faktem, že lidé, kteří provozují pravidelnou pohybovou aktivitu, mají nižší výskyt depresivního syndromu. Někdy však pro lidi z důvodu deprese může být těžké fyzickou aktivitu vůbec zahájit. V takovém případě může pomoct společnost parťáka, který vás bude sportem doprovázet a podporovat vás. Čím vyšší energetický výdej za den přitom nastane, tím větší je pravděpodobnost, že deprese ustoupí.
Inspirujte se oblíbenými druhy sportů
Pokud s pravidelným sportem teprve začínáte, možná ani netušíte, kolik různých variant pohybu vlastně existuje. Rozhodně nejste omezeni pouze na nekonečné hodiny strávené v posilovně. Počítá se totiž každá drobnost.
Začátečníkům se mnohdy doporučuje, aby do svého života zařadili více chůze. Takový úkol je poměrně snadné splnit, zároveň našemu tělu prospívá. Znamenat to může třeba to, že určitý kus cesty do práce či do školy absolvujete právě pěšky. Pokud pracujete z domova, můžete se vydat na kratší procházku aspoň během polední pauzy nebo k večeru.
Z venkovních aktivit se dále těší velké oblibě běhání. Pokud jste nikdy neběhali, začněte spíše s kratšími vzdálenostmi a pomalejším tempem. Postupně můžete intenzitu zvyšovat. Vyčistit hlavu vám také pomůže jízda na kole nebo třeba jízda na kolečkových bruslích.
Pokud přemýšlíte nad aktivitami uvnitř, můžete zkusit svoji mysl zklidnit pomocí jógy. Během ní se protáhnete, zároveň se budete moct pustit i do menší meditace, díky které se se svým tělem lépe propojíte. Popularitě se těší také pilates či prakticky jakékoliv posilování s vlastní vahou nebo činkami.
Pamatujte také na jídlo a pitný režim
Pohyb jde samozřejmě ruku v ruce se správnou výživou. Proto na ni nezapomínejte. Snažte se vybírat čerstvé suroviny a vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám. Pamatujte na to, aby byla vaše strava pestrá, plná vitamínů, ovoce a zeleniny. Čas od času si samozřejmě dopřejte i něco sladkého či tučnějšího pro radost, jen to zkrátka nepřehánějte s množstvím.
Důležitý je dále dostatečný příjem tekutin, který by měl být obecně trochu vyšší v horkých letních měsících nebo při intenzivnější pohybové aktivitě. Uvádí se, že ženy by měly za den vypít přibližně 2,7 litru vody, muži poté 3,7 litru vody. Pokud vás už obyčejná voda nebaví, můžete ji ozvláštnit třeba pomocí citrusů či bylinek. Vsadit můžete také na neslazené čaje a šťávy z čerstvého ovoce a zeleniny.
Kdy užívat výživové doplňky?
Někdy může být potřeba svému organismu dodat vitamíny a další látky pomocí doplňků stravy. Zvažte proto, zda by výživové produkty neměly patřit i do vašeho jídelníčku. Řeč je především o nejrůznějších vitamínech nebo hořčíku, který se doporučuje užívat během náročné zátěže. Zároveň vám hořčík pomůže předcházet křečím dolních končetin po sportu.
Užívat dále můžete například omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat riziko infarktu, zlepšují paměť i psychický stav. Mezi důležité minerály nejen pro sportovce se dále řadí křemík, draslík, sodík, vápník a zinek. Zvážit můžete také užívání kloubní výživy pro správné fungování kloubů.
Pravidelný sport má pozitivní vliv také na spánek
Zdravý sport nás přirozeně vyčerpává a po takové zátěži si tělo doslova říká o odpočinek. Není proto divu, že máme tendenci brzy ulehnout do postele a velmi rychle usnout. Spánek je následně zpravidla velmi hluboký, jelikož tělo opravdu potřebuje regenerovat.
Stát se však může i zcela opačná situace. V některých případech je tělo i po sportu stále nabuzené a připravené na výkon. I když jsme unavení, nedokážeme jen tak usnout. A když už se to povede, máme tendenci se neustále budit. Spánek v tomto případě není tolik kvalitní a mnohem lepší odpočinek nastává až následující noc. Proto je vhodné se po sportu věnovat relaxaci.
Sport by měl být neodmyslitelnou součástí našeho života. Pomáhá nám totiž cítit se lépe jak po fyzické, tak i psychické stránce. Proto si najděte aktivitu, která vás bude opravdu bavit a užívejte si radost z pohybu. Snadněji se tak zbavíte negativních myšlenek a vaše hlava si odpočine.
Foto: unsplash, pixabay