Lotyšská rally: Oliver Solberg s vozem Škoda Fabia RS Rally zvítězil v kategorii WRC2

Oliver Solberg/Elliott Edmondson (Škoda Fabia RS Rally2) týmu Toksport WRT na Lotyšské rally, osmém podniku FIA Mistrovství světa v rally, dominovali v kategorii WRC2. Dvaadvacetiletý Švéd a jeho britský spolujezdec vedli kategorii od startu až do cíle, tím se Oliver Solberg posunul do čela celkového pořadí kategorie WRC2.

Oliver Solberg se spolujezdcem Elliottem Edmondsonem (Škoda Fabia RS Rally2) se ujali celkového vedení v kategorii WRC2 již na čtvrteční superspeciální rychlostní zkoušce, která se konala na jediné stálé lotyšské závodní trati Biķernieki. V pátek byla posádka týmu Toksport WRT opět o třídu lepší než ostatní a na šesti ze sedmi rychlostních zkoušek dne zajela nejrychlejší časy kategorie WRC2. Po prvních 120 měřených kilometrech vedla posádka Solberg/Edmondson ve své kategorii o více než 30 sekund.

Josh McErlean se spolujezdcem Jamesem Fultonem, kteří jeli s dalším vozem Škoda Fabia RS Rally2 týmu Toksport WRT, se zpočátku drželi v kategorii WRC2 na třetím místě. Dokud neskončili se svým vozem v příkopu (SS6). S pomocí diváků mohla posádka podporovaná irským Motorsportem pokračovat. Jejich vůz utrpěl pouze kosmetické škody. Tato potíž je však stála více než minutu. Po dalších potížích v sobotu nakonec posádka McErlean/Fulton skončila v kategorii WRC2 na osmém místě.

Se zdravým náskokem se Oliver Solberg/Elliott Edmondson v sobotu opět museli vypořádat s výzvou být první posádkou WRC2 na trati. Švédsko-britská dvojice, která byla nucena „zametat novou stopu“ poté, co jí projely širší a výkonnější vozy Rally1, nebyla tak dominantní jako během první etapy. Druhé finské posádce Mikko Heikkilä/Kristian Temonen tím museli odevzdat jen necelých pět sekund.

Na čtyřech nedělních rychlostních zkouškách se Oliver Solberg/Elliott Edmondson nedrželi zpátky a zajeli další tři nejrychlejší časy. „Je to fantastický pocit konečně zase vyhrát. Bylo tu několik těžkých rally, ale je úžasné mít opět rychlost. Vítězství v Lotyšsku je obzvlášť emotivní, protože jsem tu už dříve rally vyhrál,“ uzavřel Solberg. Syn bývalého FIA mistra světa v rally Pettera Solberga se tímto vítězstvím ujal vedení v celkovém pořadí kategorie WRC2.

Gus Greensmith ze stáje Toksport WRT se spolujezdcem Jonasem Anderssonem, kteří jeli mimo klasifikaci kategorie WRC2, využili rychlé lotyšské rychlostní zkoušky jako rozcvičku před nadcházející Finskou rally. Britsko-švédská posádka vozu Škoda Fabia RS Rally2 skončila ve třídě RC2 na čtvrtém místě.

Armin Kremer s dcerou Ellou Kremerovou, kteří sdíleli vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu Baumschlager Rallye & Racing, ovládli kategorii WRC Masters Cup. Němci slavili čtvrté vítězství v kategorii pro jezdce nad 50 let. Zatímco Ital Mauro Miele, jeden z hlavních Kremerových soupeřů o titul, svůj vůz Škoda Fabia RS Rally2 týmu DreamOne Racing převrátil přes střechu, bývalý FIA Mistr Evropy v rally tak svůj náskok v celkovém pořadí zvýšil.

Armin a Ella Kremerovi skončili dokonce na devátém místě v celkovém hodnocení kategorie WRC2. V první desítce této kategorie se umístili také: posádky Škoda Fabrizio Zaldivar/Marcelo Der Ohannesian (Team RaceSeven) na čtvrtém a Roberto Daprà/Luca Guglielmetti (Delta Rally Team) na šestém místě.

Do další rally WRC zbývají necelé dva týdny: Finská rallye čeká na posádky v Jyväskylä od 1. do 4. srpna 2024 s další sadou rychlých šotolinových zkoušek.

Číslo rally: 12

Na cestě za svým druhým vítězstvím v kategorii WRC2 v letošní sezóně dosáhla posádka Škoda Fabia RS Rally2 Oliver Solberg/Elliott Edmondson nejrychlejších časů ve WRC2 na dvanácti z 20 rychlostních zkoušek.