Česká softballová asociace neumožní účast na sportovních akcích ruským a běloruským sportovcům. Připojila se tak ke stanovisku MOV a Světové baseballové a softbalové konfederace. Zároveň asociace vyzvala české kluby k tomu, aby pomohly ukrajinským dětem, které společně s rodinami utekly z válečné oblasti. „Jako země budeme postaveni před výzvu postarat se o ukrajinské uprchlíky, kterými jsou převážně ženy a děti. Nechme je sportovat v našich klubech zdarma, bez nutnosti platit příspěvky. Pomozme jim a jejich rodičům najít novou vstřícnou komunitu v nové zemi,“ vyzval Gabriel Waage, předseda softbalové asociace.
V letošním roce se má v Česku uskutečnit mistrovství Evropy žen do 22 let a evropský šampionát mužů do 23 let. Na těchto dvou akcích nebudou hrát ruské a běloruské reprezentační týmy. „Je potřeba zareagovat jasně – Rusko a Bělorusko musí pocítit ze všech stran sankce, a že jsou v tom sami. Sportovci z těchto zemí prostě nemohou v Evropě hrát. Jsem rád, že MOV dospěl k tomuto rozhodnutí,“ tvrdil Waage, který je zároveň místopředsedou Evropské baseballové a softballové federace. „Víme moc dobře, že mnoho ruských softbalistů nesouhlasí s Putinem. Ale zároveň jsou reprezentanty režimu, který napadl cizí stát a zabíjí v něm rodiny s dětmi.“
Waage je také v každodenním kontaktu s Vasylem Kysilem, předsedou ukrajinského softbalu. V současné době bojuje v Kyjevě. „Jeho příběh je strašný, protože mu v roce 2014 v Donbasu zničili Rusové fabriku a po jeho hřišti projížděly tanky. A tak se přesunul do Kyjeva, kde se aktuálně ukrývá v krytech,“ dodal Waage. „Obdivuji jeho neuvěřitelnou odvahu a optimismus. Neustále mluví o tom, že to brzy skončí a Rusy porazí. Bohužel ne v softbale, ale ve válce. Prý se teď pohybují v pravé části města, kde je relativně klid. Nesmí chodit vůbec ven, protože po ulicích chodí ruští diverzanti. Když je možnost, tak se dívá z okna, když je nálet, tak se jde schovat.“
Softbalová asociace zároveň vyzvala všechny české kluby, aby se zapojily do charitativních akcí a umožnily sportovat ukrajinským dětem. „Možnosti sportování zdarma zašleme místním organizacím, které uprchlíkům pomáhají, například Člověku v tísni nebo Červenému kříži, a také vládním organizacím, které v této oblasti nesporně budou působit. Dále jako evropská federace žádáme pořadatele, aby jakýmkoliv způsobem pomohli ukrajinským týmům logisticky a nabídli bezplatné ubytování v rámci mezinárodních sportovních akcí,“ prohlásil Waage
Foto: Česká softballová asociace