Počet klubů nebo tělovýchovných jednot, co se potýká s nárustem výdajů za provoz a údržbu sportovišť, strmě roste. V současné době nemá dostatek prostředků na zaplacení těchto položek 61 % TJ/SK. Vyplývá to z průzkumu České unie sportu, do kterého se zapojilo během prosince skoro 1700 zástupců z klubů a jednot. A situace bude dál eskalovat. „Reálně se už potýká s těmito problémy kolem 70 % klubů, které vlastní nebo mají v pronájmu sportovní zařízení či sportoviště. Pokud stát prostřednictví Národní sportovní agentury brzy nezasáhne, bude už opravdu docházet k uzavírání sportovišť a tím například k rušení tréninků pro děti,“ prohlásil Miroslav Jansta, předseda ČUS.
Velká část sportovních klubů a tělovýchovných jednot vlastní sportoviště nebo ho má v dlouhodobém pronájmu. Jenže v období, kdy strmě rostou náklady za energie a někteří její dodavatelé krachují, se dostávají do obrovských problémů. „Řeší případné ukončení dodávek od krachujících poskytovatelů, hledají zdroje pro pokrytí úhrad energií v roce 2022 i úspory. Spolky s většími sportovišti, s vyššími odběry, které používají k úhradě energií dotace z veřejných zdrojů, musí dodavatele energií soutěžit a nemohou si vybrat spolehlivého, ale nejlevnějšího,“ prohlásil Miroslav Jansta. „Povinná výběrová řízení tak často vyhrávali malí překupníci před velkými dodavateli, a ti malí právě teď s nárůstem cen krachují. To je problém, který si sportovní subjekty samy nezpůsobily, ale byly k němu dovedeny pravidly čerpání veřejných prostředků. I toto by mělo být bráno v potaz při hledání řešení ze strany samospráv a státu.“
Nastávající krizi za výdaje na energii potvrdil také reprezentativní průzkum ČUS. Dostatek prostředků na provoz a údržbu postrádá 61 % klubů a jednot. „S odůvodněním „měli jste zavřeno, takže žádné peníze nepotřebujete“ kvůli lockdownu dostáváme krácený rozpočet od města. Ale energie, pojištění, nutnou údržbu musíme platit bez ohledu na to, jestli se sportuje nebo ne. Nemovitý majetek máme ve stáří většinou asi 40 let a v posledních desetiletích se řešily pouze nutné opravy. Proto je pro nás příspěvek na provoz a údržbu zásadní,“ prohlásil zástupce z Tělovýchovná jednoty Bojkovice.
„Jako menší sportovní jednota máme nedostatek finančních prostředků na provoz a údržbu a nemáme vůbec prostředky na rekonstrukci antukové plochy pro tenis, volejbal, nohejbal a florbal,“ zní z Tělovýchovné jednoty Čermná nad Orlicí. Těžká situace je také u klubů v Praze. „Náklady za rok za energie se nám zvedly o více než milion korun. Uvažujeme, že budeme muset prodat sportovní halu, protože na to dále nebudeme mít. Za provoz všech našich zařízení platíme patnáct milionů korun,“ prohlásil Richard Šach z TJ Bohemians Praha.
Drtivá většina TJ/SK chce samostatný program
Česká unie sportu dlouhodobě usiluje o samostatný dotační program na provoz a údržbu sportovišť. Ten v minulém roce po delší pauze vypsal stát prostřednictvím Národní sportovní agentury. Pro rok 2022 ale zatím oficiálně vypsán a spuštěn nebyl. „Jak ukázal náš výzkum, tak podle 65 % klubů je potřeba, aby agentura vypsala samostatný program na provoz a údržbu. Ty spolky, ti vlastníci, mohou pouze šetřit na provozu, navýšit členské příspěvky, zdražit nájemné nebo vstupné. Velmi reálně tak hrozí, že dojde v klubech k navýšení členských příspěvků a určitě ke zdražování tréninků, to znamená přístupu dětí ke sportu,“ prohlásil Miroslav Jansta.
Miloš Matula, předseda TJ Ostrava
Zatím nás tlačí elektřina. Čekám nárůst také v dalších bodech. Ročně je to vyšší statisíce korun. Bude to blízko milion korun. Je možné, že halu dáme městu. A je možné, že osekáme rozpočet na trénování. Zvýšíme členské příspěvky. Zatížení našich členů. Je klíčové, kdyby se vypsal samostatný program na provoz a údržbu.
Pavel Palata, 1. SC TEMPISH Vítkovice, generální ředitel
Jako provozovatele sportovní haly SC Dubina se nás zdražení dotklo, navíc jako klient Bohemia Energy jsme se dostali i do režimu DPI, ze kterého jsme vyšli po cca 3 měsících, nicméně i takto získaná výhodnější cena je skoro 2,5 násobkem předchozí. Očekáváme nárůst provozních nákladů v řádu vyšších statisíců a popravdě se děsíme situace, že by ze strany NSA nebyla letos vypsána dotace Provoz a údržba (čemuž bohužel vše nasvědčuje). Provozování sportovních zařízení typu SC Dubina (které je navíc před rekonstrukcí ve velmi energeticky nevhodném stavu) bez státní podpory je v podstatě nerealizovatelné a dlouhodobě neudržitelné.
Slavomír Kozel, FK Cheb
Jsme kolem 25 tisíc na zálohách, což platíme. Nechali jsme si udělat mimořádné vyúčtování. A budeme trnout do května, co se stane. Nedovedu si představit, co to pro nás udělá. Najednou budeme muset vyúčtovat 150 tisíc. Je možné, že budeme bez peněz. Je možné, že to odnesou rodiče a zvedneme členské příspěvky.
Petr Rosenhofer, TJ Avia Čakovice
Problémy budou rozhodně s financováním provozu a údržby uzavřených sportovišť, absence příspěvků, ztráta členů. v současné době nás nejvíce tíží cena energií, může dojít i k uzavření sportovišť, protože na to zkrátka už nebudeme mít. nelze donekonečna zvyšovat členské příspěvky, i rodiny budou mít starosti s úhradou energií a hodně budou zvažovat, zda investovat u dětí do sportu a tělovýchovy.